Neschopní a hlúpi európsky vládcovia

Autor: Jozef Krchnák | 10.9.2015 o 16:01 | (upravené 21.9.2015 o 10:11) Karma článku: 9,79 | Prečítané:  379x

Dovolím si uviesť dva príklady na ktorých je podľa mňa vidieť neschopnosť až hlúposť európskych vládcov. Prvý príklad popisuje „riešenie“ gréckeho dlhu a druhý „riešenie“ súčasnej hromadnej imigrácie do Európy.

Je známe, že grécka vláda pri žiadosti o vstup do eurozóny sfalšovala štatistiky. Ako to, že kompetentné inštitúcie (asi európska centrálna banka) falšovanie neodhalili? To nerobili kontrolu, alebo kontrolu urobili lajdácky? Takáto chyba vrhá veľmi zlé svetlo na schopnosti úradníkov európskych inštitúcií. Ďalej každý rok vlády krajín eurozóny odovzdávajú rôzne štatistické údaje, okrem iného aj ekonomické údaje. Za tie roky si nikto kompetentní nevšimol, ako zle sa vyvíja grécka ekonomika, ako rastie zadĺženie gréckeho štátu? Na čo sú potom Európanom rôzne inštitúcií s veľkým počtom kráľovsky platených úradníkov, ktorí takéto veci buď vôbec nekontrolujú, alebo ich nedokážu skontrolovať, alebo na blížiace sa problémy nedokážu včas upozorniť?

V roku 2010 keď grécka vláda už nevládala splácať svoje dlhy a Grécku hrozil bankrot, začali odrazu európsky vládcovia problém „riešiť“. „Riešia“ ho dodnes ale spôsobom doslova od buka – do buka. Najskôr gréckej vláde požičali tuším 120 miliárd Eur. Avšak už o cca 2 roky sa zistilo, že táto pôžička nestačí. V tejto súvislosti sa máme oprávnenie pýtať, čo to bolo za ekonómov, ktorý urobili taký hlúpy odhad a čo za politikov, ktorí hlúpu sumu neodhalili, ale naopak ju schváli? A hlúposti pokračovali ďalej. Keďže prvá pôžička vo výške 120 miliárd sa ukázala ako nedostatočná, ekonómovia a politici rozhodli, že urobia druhú pôžičku, tiež tuším vo výške 120 miliárd Eur. A čo čert nechcel, po troch rokoch sa opäť ukázalo, že ani druhá 120 miliardová pôžička gréckej vláde nestačí na odvrátenie bankrotu. Opäť sa musíme pýtať, čo to bolo za ekonómov, čo je to za systém, ktorí aj druhý krát určí hlúpu sumu? A tak v súčasnosti prebieha tretí pokus o záchranu gréckej ekonomiky. Tento raz ekonómovia a politici rozhodli o pôžičke vo výške tuším 85 miliárd Eur. Či bude tretie číslo konečne už dostačujúce sa dozvieme o dva tri roky.

Takže čo povedať o ľuďoch, ktorí vytvorili a pôsobia v systéme, ktorý za posledných cca 15 rokov už X krát pochybil, či už neodhalením falšovania, neupozornením na blížiace sa finančné problémy, alebo určovaním úplne hlúpych súm na záchranu? Nie sú neschopní a hlúpi? Nebol by výsledok práce rovnaký ak by na ich mieste pracoval hocikto z nás laikov alebo hoc aj krčmárka z Hornej Dolnej?

 

Druhý príklad neschopnosti až hlúposti európskych vládcov vidím v riešení súčasnej hromadnej imigrácie do Európy. Ešte si pamätáme rozsiahle bezpečnostné opatrenia, zabraňujúce nelegálnemu prechodu hraníc, ktoré muselo Slovensko vykonať na východnej hranici, keď chcelo vstúpiť do schengenského priestoru. Okrem ochrany hraníc schengenského priestoru jednotlivými hraničnými štátmi bola k ochrane zriadená aj európska agentúra Frontex. Predpokladám, že pôvodným cieľom všetkých týchto opatrení bolo zabránenie nelegálnemu prechodu hraníc schengenského priestoru. Všetky tieto opatrenia sú dnes iba na smiech. Dnes v podstate ktokoľvek z celého sveta sa môže po EU slobodne pohybovať bez obmedzenia. Z agentúry Frontex sa stal jej pravý opak a slúži na dovoz imigrantov do Európy.

Hlúposti však pokračujú ďalej. V máji 2015 európsky vládcovia navrhli riešiť problém s množstvom imigrantov ich prerozdelením medzi jednotlivé štáty EU. Celkovo sa malo prerozdeliť 40 000 imigrantov (z Talianska 24 000 a z Grécka 16 000). Už vtedy, vzhľadom na v tom čase oveľa väčší počet imigrantov prúdiacich do Európy, bolo zrejmé, že toto číslo je úplne nezmyselné. Predseda talianskej vlády Renzi, sa aj k počtu imigrantov určených na prerozdelenie z Talianska, vyjadril slovami: „podeliť sa len o 24 tisíc utečencov, to považujem skôr za provokáciu.“ Aspoň ohľadne toho čísla mal pravdu (na druhej strane je talianska vláda hlavným vinníkom súčasnej imigrácie do EU, lebo svojim dlhodobým nekonaním a porušením záväzku ochrany vonkajších hraníc schengenského priestoru, motivovala ďalšie státisíce ludí aby sa vypravili do EU). Niekoľko násobne väčší počet imigrantov ktorí od tej doby prišli do EU, prinútil vládcov Európy aktuálne navrhnúť 160 000 imigrantov na prerozdelenie. Ale aj toto číslo pokladám za len tak z brucha strelenú cifru. Vládcovia Európy azda nevidia ako sa počet imigrantov neustále zvyšuje? Aké číslo určia za pár mesiacov, za rok, za 5 rokov, za 20 rokov?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Čo si o autokamerách myslí polícia a môže ísť video na Facebook?

Autokamery snímajú aj poznávacie značky a tváre ľudí, s videami preto treba narábať opatrne.

DOMOV

Smer opúšťajú nitrianski členovia, nepáčia sa im kšefty

Predseda miestneho klubu je nespokojný.


Už ste čítali?